Instalace VMware ESXi-arm na Raspberry Pi 4 4GB RAM

Postup lze použít i pro instalace na libovolný (možné rovněž starší) počítač s procesorem Intel/AMD, k tomu je samozřejmě potřeba stáhnou ESXi pro příslušnou platformu. Toto je postup instalace na ARM (takzvaná mobilní platforma).

Návod na instalaci virtualizace VMWare ESXI na Raspberry Pi4. Soupis použitého hardware: Raspberry Pi 4 (4 nebo 8GB RAM), klávesnice, myš, HDMI – micro HDMI kabel, ESXi-arm ISO, redukce na microSD na SD, microSD karta, funkční SD slot v počítači nebo čtečku (zapisovačku) na SD karty, 2x USB úložiště (disk, flešku – dle libosti. Jeden kus použijeme pro zapsání live instalačky ESXi, druhý kus jako místo pro instalaci operačního systému ESXi. Určitě LAN kabel a připojení k internetu :)

Velikost Raspberry Pi OS lite je cca 0.5GB, full cca 2.5GB. Velikost ISO ESXI-arm v1.1 (Build Number: 17068872 z 22. 10 2020) je cca 129MB. I pro stažení experimentálniho ISO je potřeba registrace (účet) na VMware webu. K přihlášení budete přesměrování po odsouhlasení podmínek zde. Na uvedeném odkazu je i diskuze (anglicky) a bugtrack.

VMware ESXi ISO stažení
VMware ESXi stažení ISO

Pokud nemáte upgradovaný váš Raspberri Pi 4 mini počítač (dále i RPi4), na nejnovější firmware 000138a, upgrade je potřeba udělat jako první. Zde několik výchozích situací..
Má vaše RPi4 aktuální firmware a funkční operační systém? Přejděte na krok 4.
Má vaše RPi4 neaktuální firmware ale má funkční operační systém? Přejděte na krok 3.
Vaše RPi4 nemá instalovaný operační systém? Pokračujte na krok 1

1. Stáhneme a nainstalujeme Pi Imager z https://www.raspberrypi.org/software/

2a. Spustíme Pi Imager a na microSD kartu nainstalujeme Linuxový operační systém (pro náš účel z nabídky Pi Imageru vybereme Raspberry Pi OS Lite 32bit). 2b. V instalačním dialogu Pi Imageru vybereme microSD kartu (kterou máme v redukci vloženou v SD slotu (nebo ve čtečce karet), na počítači kde jsem stáhli a spustili program Pi Imager. 2c. Po výběru operačního systému a SD karty, klikneme na poslední volbu na panelu Pi Imageru – Write, pro stažení a zápis zvoleného operačního systému Raspberry Pi OS Lite 32bit.

Pi Imager následně provede stažení a zápis zvoleného operačního systému Raspberry Pi OS Lite 32bit na microSD kartu. Dle rychlosti vašeho připojení a počítače trvá tento krok od deseti minut do cca hodiny.

Raspberry Pi instalace miniSD karta
Raspberry Pi instalace aktualizace

3. Upgrade firmware s připojeným monitorem, klávesnicí a LAN kabelem k RPi4. Login pi heslo raspberry

sudo apt update
sudo apt -y full-upgrade
sudo apt install -y rpi-eeprom
sudo rpi-eeprom-update
sudo rpi-eeprom-update -a
sudo reboot

V mém případe update firmware EEPROM příkazem sudo rpi-eeprom-update -a neproběhl úspěšně. Bylo potřeba provést upgrade (37 balíčků) operačního systému. (Ne)ůspěch firmware upgrade lze zjistit pouze příkazem sudo rpi-eeprom-update a vizuální kontrolou výstupu (viz screenshot – poslední dva řádky Current a Latest). Po stažení cca 135MB aktualizací (první a druhý příkaz pod krokem č. 3) a instalaci již je vidět jako aktualizovaný i RPi firmware (BIOS).

rpi firmware kontrola
VMware ESXi Raspberry Pi kontrola


4. UEFi boot. Instalovaný Raspberry Pi OS na microSD kartě má dva oddíly: boot a rootfs. 4a. Upravíme první boot (FAT16) oddíl microSD karty a to tak, že jej přejmenujeme na UEFI. 4b. Doporučuje se formátovat na FAT32, pokud zvolíte tuto cestu, lze přejmenovat oddíl přímo u formátování, kde lze jméno svazku zdata přímo ve (Windows OS i MacOS) utilitě. Formátovat lze přímo v GUI operačních systému Windows, Linux i Mac OS, všechny mají integrovanané diskové nástroje. Hotovo?

4c. Potřebujem stáhnout dva zip soubory s firmware. a.) Originál + b.) Community UEFI. Ke stažení a.) github raspberrypi, ke stažení b.) github ptft. 4d. Po rozbalení zipů máme v případku a.) složku firmware-master, v případku b.) složku RPi_UEFI_Firmware_1v1.21. V podsložce a.) /firmware-master/boot zmažeme 4 soubory: kernel.img, kernel7.img, kernel7l.img, kernel8.img.

VMware ESXi kernel
VMware ESXi kernel

4e. a zbytek souborů nakopírujeme na přejmenovaný UEFi oddíl microSD karty. 4f. Na stejné místo nakopírujeme obsah druhé složky RPi_UEFI_Firmware_1v1.21 a potvrdíme dialóg nahradit/přepsat, který se objeví. 4g. Na microSD kartě najdeme soubor config.txt, kde na konec konfigurace přidáme řádek gpu_mem=32.

Příprava ESXi USB instalátoru. 5a. Program balenaEtcher 5b. vybrat USB disk pro zapsáni obrazu, vybrat ISO a zapsat. Rufus umí to samé ale na pohled komplikovaněji.

VMware ESXi balenaEtcher
VMware ESXi balenaEtcher

Launch. 6a. Vložíme USB instalačku do USB a microSD kartu do RPi4 slotu. 6b. Zapojíme napájecí kabel a do cca 5 vteřin zmáčkneme Esc. Obvykle stačí počkat na duhovou obrazovku a pak zmáčknout Esx. 6c. Objeví se Windows PC BIOSu (kvůli tomu jsme upravovali první oddíl microSD karty) podobné rozhraní. V menu Boot Manager najdeme USB disk s ESXi instalčkou, presuneme na nej šipkou značku a zmáčkneme Enter. Tímto nabootujme do USB Live ESXi instalace. 6d. Pokud místo bootovaní do ESXi obrazovka změní barvu na ružovou

VMware ESXi chyba paměti
VMware ESXi chyba paměti

je potřeba v menu Advanced Configuration / Limit RAM to 3GB změnit Enable na Disable. V menu se pohybujeme jako ve starém BIOSu, Esc, Šipky, Enter. 6e. Po této změne UEFI zrestartuje RPi4 = je potřeba znovu čekat na boot screen a zmáčknout Esc.

esxi memory disable
VMware ESXi konfigurace paměti

6f. Pokračujeme znovu do Boot Manageru, kde označíme USB disk s instalačkou ESXi a zmáčkneme Enter.

VMware ESXi UEFI boot
VMware ESXi UEFI boot

6g. Po nastarování Live ESXi je potřeba označit místo instalace (v našem případě další USB disk). Po dokončení instalace jsme vyzváni k zadání root hesla (minimum je 8 znaků v kombinaci tří typů napr. Aa1 (velké, malé, číslo). 6h. Po kompletní instalaci jsme vyzváni k vytažení instalačního média a restartu. 6i. Ješte jednou musíme mačkat Esc a v UEFI upravit pořadí zařízení ze kterých UEFI nastartuje systém.

6j. Toto provedeme v Boot Options / Change Boot Order zmáčknutím Enter + označením USB disku na který jsem instalovali ESXi + Enter. Esc se poroučíme z UEFi a již startuje kompletní instalace ESXi 7 na našem Raspberry Pi4 :) 6k. Netěštese ještě, možná zjistíte (jako já), že vaše klávesnice (jak v EN tak i CZ) funguje jinak na vašem počítači a jinak rozhraní instalace. A do ESXi se jednoduše nedostanete. To ničemu nevadí, na boot screenu ESXi (je potřeba monitor a klávesnice) lze resetovat (není to přímo reset hesla ale systému) root přihlášení bez hesla.

VMware ESXi boot menu
VMware ESXi boot

6l. Toto provedeme v Boot Options / Change Boot Order zmáčknutím Enter + označením USB disku na který jsem instalovali ESXi + šipkou nahoru přesunout na první pozici + Enter. S Esc se odporoučíme z UEFi a již startuje kompletní instalace ESXi 7 na našem Raspberry Pi4 :) 6m. Netěšte se ještě, možná zjistíte (jako já), že vaše klávesnice (jak v EN tak i CZ) funguje jinak na vašem počítači a jinak v rozhraní instalace ESXi. A do ESXi se jednoduše nedostanete. To ničemu nevadí, na boot screenu ESXi (je potřeba monitor a klávesnice) lze resetovat (není to přímo reset hesla ale systému) root přihlášení bez hesla.

ESXi je v plném provozu. Uprostred obrazovky je (pokud používáme DHCP) aktuální IP adresa instalace, na kterou se připojíme pomocí prohližeče. Za použití u instalace zadaného uživatele root a zvoleného hesla.

VMware ESXi CLI
VMware ESXi CLI

Bez vloženého licenčního klíče (lze vygenerovat zdarma v uživatelském účtu na webu VMWare, který jsme registrovali pro stažení VMWare ISO souboru) poběží instalace 180 dní. Klíč se instaluje v rozhraní ESXi.

VMware ESXi licence
VMware ESXi licence

Několik poučení z vývoje. Další Raspberry (5) nekupijte hned jak bude vypuštěno. I v době přebytků či nízkých cen je možné, že o 6 měsíců pořídite tu samou „novinku“ vylepšenou dvojnásobkem paměti :] To se v součtu cen (v případku upgrade na lepší verzi to jest za dva kusy RPi) dostávame na i když slabší no v porovnání s RPi, SSD diskem vybavený Intel NUC.

U čtení přemýšlejte, zjistíte možná dřív než já, že je potřeba ještě USB disk jako úložiště pro virtuálni stroje, live data atd :] Napampovat úložiště lze samozřejmě i dodatečně. Prostým vložením dalšího USB do RPi4 a aktivací nového úložište (webové rozhraní ESXi). Nedoporučovaná varianta instalace je použití (vetšího) USB disku a jeho rozdělení na dve části, kde první část obsahuje datat ESXi instalace, druhá připadne úložišti.

Login a heslo do čistě instalovaného Raspberry Pi Os je pi + raspberry

UEFI, BIOS, firmware, zip je v tomto textu jedno a to samé. Cílem je dostat se k možnosti změnit výchozí, jinak nepřístupné, nastavení startu minipočítače RPi4.

Užitečné

Intel NUC10 úprava ESXi obrazu
Domovská stránka Raspberry.
Domovská stránka VMware ESXi.

ICTIS.CZ