Optimalizace fotografie pro web nebo e-shop. WebP a XnConvert.

Každá fotografie obsahuje mimo obrázek i „rodní list“. Metadata. Metadata fotografií jsou užitečná z několika důvodů. Metadata jsou text, který lze vyhledávat. Ke snímkům můžete přidávat názvy, popisy a klíčová slova. To vám pomůže najít fotografie ve vaší sbírce. Pomáhá však také ostatním lidem objevit vaše fotografie na internetu. Údaje, pokud nejsou odstraněny, lze po umístění online volně číst. K XnConvert včetně optimalizace se dostaneme..

Pokud například nahraji obrázek na Flickr, nahraje se i název, popis, klíčová slova, poloha kde byla fotografie pořízena. Z informací uložených ve fotografii lze dovodit i to jaké bylo v místě fotografování počasí :) Každá fotografie po vyfocení obsahuje tyto informace (metadata)..

Údaje IPTC-NAA. Histogram obrázku, graficky znázorňuje četnost jasů a stínů na fotografii pomocí škály 255 tónů od bílé po černou barvu. Údaje o fotoaparátu, jako je výrobce, rozlišení obrázku, změna a datum souboru, údaje o IFD a GPS. Stav fotoaparátu při pořízení snímku, tj. expoziční čas, číslo F, rychlost ISO, verze EXIF, datum a čas generování originálních dat, čas generování digitálních dat, blesk, komprese atd. GPS, zeměpisná délka, zeměpisná šířka, nadmořská výška atd. Poslední z řady informací je profil ICC. Podívejme se co je co..

Optimalizace fotografie: EXIF

Komentář obrázku

Výměnný formát obrazových souborů (oficiálně Exif, podle specifikací JEIDA/JEITA/CIPA) je standard, který specifikuje formáty pro obrázky, zvuk a pomocné značky používané digitálními fotoaparáty (včetně chytrých telefonů), skenery a dalšími systémy zpracovávajícími obrazové a zvukové soubory zaznamenané digitálními fotoaparáty. Specifikace využívá následující stávající formáty souborů s přidáním specifických metadatových značek: JPEG diskrétní kosinovou transformaci (DCT)[3] pro komprimované obrazové soubory, TIFF Rev. 6.0 (RGB nebo YCbCr) pro nekomprimované obrazové soubory a RIFF WAV pro zvukové soubory (Lineární PCM nebo ITU-T G.711 μ-Law PCM pro nekomprimovaná zvuková data a IMA-ADPCM pro komprimovaná zvuková data)

XMP

Extensible Metadata Platform (XMP) je standard ISO, původně vytvořený společností Adobe Systems Inc., pro vytváření, zpracování a výměnu standardizovaných a vlastních metadat pro digitální dokumenty a soubory dat.

XMP standardizuje datový model, serializační formát a základní vlastnosti pro definici a zpracování rozšiřitelných metadat. Poskytuje také pokyny pro vkládání informací XMP do oblíbených formátů obrázků, videí a dokumentů, jako jsou JPEG a PDF, aniž by byla narušena jejich čitelnost aplikacemi, které XMP nepodporují. Proto je třeba sladit metadata, která nejsou obsažena v XMP, s vlastnostmi XMP. Ačkoli lze metadata alternativně uložit do vedlejšího souboru, vložením metadat se lze vyhnout problémům, které vznikají při samostatném uložení metadat.

EXIF náhled

Miniatura obrázku. Formát Exif obsahuje miniaturu snímku (kromě Ricoh RDC-300Z). Obvykle se nachází vedle IFD1. Existují 3 formáty miniatur: formát JPEG (JPEG používá YCbCr), formát RGB TIFF, formát YCbCr TIFF.

Miniatura ve formátu JPEG. Pokud je hodnota tagu Compression(0x0103) v IFD1 „6“, formát miniatury obrázku je JPEG. Většina obrázků Exif používá pro miniaturu formát JPEG. V takovém případě můžete získat offset miniatury pomocí JpegIFOffset(0x0201) Tag v IFD1, velikost miniatury pomocí JpegIFByteCount(0x0202) Tag. Formát dat je běžný formát JPEG, začíná 0xFFD8 a končí 0xFFD9. Zdá se, že formát JPEG a velikost 160×120 pixelů jsou doporučené formáty miniatur pro Exif2.1 nebo novější.

IPTC

Model výměny informací (IIM) je struktura souboru a soubor atributů metadat, které lze použít pro text, obrázky a další typy médií. Byl vyvinut počátkem 90. let 20. století Mezinárodní radou pro tiskové telekomunikace (IPTC) s cílem urychlit mezinárodní výměnu zpráv mezi novinami a zpravodajskými agenturami. Úplná specifikace IIM zahrnuje komplexní datovou strukturu a soubor definic metadat.

Ačkoli byl IIM určen pro použití se všemi typy zpravodajských položek – včetně jednoduchých textových článků – jeho podmnožina našla široké celosvětové uznání jako standardní vložená metadata používaná zpravodajskými a komerčními fotografy. Informace, jako je jméno fotografa, informace o autorských právech a titulek nebo jiný popis, lze vkládat buď ručně, nebo automaticky.

Metadata IIM vložená do snímků se často označují jako „hlavičky IPTC“ a lze je snadno kódovat a dekódovat většinou populárních programů pro úpravu fotografií.

Rozšiřitelná platforma metadat (Extensible Metadata Platform, XMP) do značné míry nahradila strukturu souborů IIM, ale atributy obrázků IIM jsou definovány v základním schématu IPTC pro XMP a většina programů pro manipulaci s obrázky udržuje synchronizaci atributů IPTC XMP a atributů IPTC, které nejsou součástí XMP.

Vzhledem k jeho téměř všeobecnému přijetí mezi fotografy – dokonce i amatéry – je tento standard IPTC zdaleka nejpoužívanější. Naproti tomu používání struktury IIM a metadat pro text a grafiku je omezeno především na evropské zpravodajské agentury.

ICC profil

V oblasti správy barev je profil ICC soubor dat, který charakterizuje vstupní nebo výstupní barevné zařízení nebo barevný prostor podle standardů vyhlášených Mezinárodním konsorciem pro barvy (ICC). Profily popisují barevné atributy konkrétního zařízení nebo požadavku na zobrazení definováním mapování mezi zdrojovým nebo cílovým barevným prostorem zařízení a prostorem připojení profilu (PCS). Tento PCS je buď CIELAB (Lab), nebo CIEXYZ. Mapování lze zadat pomocí tabulek, na které se aplikuje interpolace, nebo pomocí řady parametrů pro transformace.

Profilovat lze každé zařízení, které snímá nebo zobrazuje barvy. Někteří výrobci poskytují profily pro své produkty a existuje několik produktů, které umožňují koncovému uživateli vytvářet vlastní barevné profily, obvykle pomocí tristimulového kolorimetru nebo spektrofotometru (někdy nazývaného spektrokolorimetr).

ICC přesně definuje formát, ale nedefinuje algoritmy ani podrobnosti zpracování. To znamená, že mezi různými aplikacemi a systémy, které pracují s profily ICC, existuje prostor pro rozdíly. Používají se dvě hlavní generace: starší ICCv2 a ICCv4 z prosince 2001. Od konce roku 2010 je aktuální verzí specifikace formátu (ICC.1) verze 4.3.

ICC také zveřejnila předběžnou specifikaci formátu iccMAX (ICC.2) neboli ICCv5, což je nová generace architektury správy barev s výrazně rozšířenou funkčností a možností volby kolorimetrického, spektrálního nebo materiálového spojovacího prostoru.

GPS

Na informace GPS uložené ve fotografiích jsou (třeba) v mobilních telefonech navázané služby které vám nabídnou zpbrazeníobrázku na Mapy Google nebo sestavení galerie na základě polohy, kde jsou jednotlivé obrázky řazeny dle místa pořízení. Poslední z řady informací je profil ICC. Co je co

XnConvert

XnConvert WebP optimalizace
XnConvert WebP optimalizace

Otesujeme odebrání metadat z obrázků určených pro webovou stránku. Všchech skoro 1000 obrázků které programem XnConvert vyčistíme již prošlo optimalizací na požadované rozlíšení a konverzi na formát WEBP. Použijeme program XnConvert, celý proces trvá přibližně minutu a výsledek?

woocommerce optim obrazku
Optimalizace optimalizovaného obrázku

Ušetřena zhruba polovna velikosti. Což provozovatel i zákázník e-shopu používající WooCommerce určitě ocení. Upravené obrázky lze uploadovat na server pomocí programu WinSCP, který bez poškození přepíše původní obrázky 1:1. Vše v galerii WordPress (WooCommerce) zůstane v původním stavu.

Užitečné

Dvacet nejčastějších chyb na hostovaném WordPress CMS.
Domovská stránka formátu webp.

ICTIS.CZ