Varnish cache je akcelerátor HTTP určený pro dynamické webové stránky s velkým množstvím obsahu a také pro rozhraní API. Na rozdíl od jiných webových akcelerátorů, jako je Squid, který vznikl jako zásobník na straně klienta, nebo Apache a nginx, které jsou primárně origin servery, byla keš navržen jako akcelerátor HTTP. Na rozdíl od jiných proxy serverů, které často podporují FTP, SMTP a další síťové protokoly, se zaměřuje výhradně na HTTP.
Projekt iniciovala internetová pobočka norského bulvárního deníku Verdens Gang. Architektem a hlavním vývojářem je dánský nezávislý konzultant Poul-Henning Kamp – známý vývojář FreeBSD. Správu, infrastrukturu a další vývoj projektu Projekt původně zajišťovala norská linuxová konzultační společnost Linpro.
Podpora, správa a vývoj byly později vyčleněny do samostatné společnosti. Software má otevřený zdrojový kód, který je k dispozici pod dvoučlennou licencí BSD. Komerční podporu poskytuje mimo přímo společnost. Verze 1.0 byla vydána v roce 2006, verze 2.0 v roce 2008, verze 3.0 v roce 2011, verze 4.0 v roce 2014, verze 5.0 v roce 2016, verze 6.0 v březnu 2018 a verze 7 na podzim roku 2021.
Obsah
Varnish abstrakt
Keš je přímo podporována WordPress pluginem Breeze od hostingové společnosti Cloudways. Což je dle vcelku rozšířeného názoru „bloat free“ verze WP Rocket pluginu. Kde Cloudways Breeze plugin poskytuje jinak prémiové (placené) funkce ve volně dostupném pluginu. To znamená není nutné poskytovat číslo platební karty k tomu aby člověk zjistil, že v jeho podmínkách mu tento ani žádný jiný plugin stejně nepomůže..
ISPconfig Apache „komplikace“
Malý Apache hosting lze nahradit Nginx servrem vcelku snadno. Pod Nginx je nasazení cache podstatně jednodušší. Pokud tedy v budoucnu plánujete nasadit keš v kombinace ISPconfig + Nginx půjde o ideální volbu. Pokud z nějakého důvodu Apache server potřebujete, existuje třetí možnost. Port 80 a Apache s Nginx Reverse Proxy konfigurací..
Varnish SSL? Nginx
Mezipaměť zatím nepodporuje šifrování (SSL). Právě proto potřebujeme Nginx, poslouží jako reverzní proxy server, který bude naslouchat na portu 443 a všechny šifrované požadavky přesměruje. Poslední komplikací je přesměrování http na https. Po sprovoznění keše není možné používat redirect konfigurovaný v ISPC 3 konfiguraci serveru. Přesněji řečeno je potřeba toto přesměřování vypnout, jinak se vytvoří loop (nekonečná smyčka). Nového přesměrování se pak nakonfiguruje pomocí pravidla v konfiguračním jazyku VCL.
Jak funguje keš?

Návod na instalaci ISPC Varnish pluginu
Cache github ispconfig plugin.
Varnish cache konfigurace syntax highlight.