V zařízeních Apple iPhone s operačními systémy iOS a iPadOS je útěk z vězení (jailbreak) zneužitím ke zvýšení oprávnění, které se provádí za účelem odstranění softwarových omezení uložených výrobcem. Obvykle se provádí pomocí řady záplat jádra. Jailbreaknuté zařízení umožňuje root přístup v rámci operačního systému a poskytuje právo instalovat software, který není dostupný prostřednictvím App Store. Různá zařízení a verze se zneužívají pomocí různých nástrojů.
Společnost Apple považuje jailbreaking za porušení licenčního ujednání s koncovým uživatelem a důrazně varuje majitele zařízení, aby se nepokoušeli získat přístup root zneužitím zranitelností. I když se někdy přirovnává k rootování zařízení se systémem Android, jailbreaking je obcházení několika typů zákazů společnosti Apple pro koncového uživatele. Vzhledem k tomu, že zahrnuje úpravu operačního systému (vynucenou „uzamčeným zavaděčem“), instalaci neoficiálně schválených (v App Store nedostupných) aplikací prostřednictvím sideloadingu a udělení zvýšených práv na úrovni administrace (rootování), jde o odlišné koncepty.
Obsah
iPhone iOS jailbreaking
Pokud máte čas a po vánocích i starší nevyužitý iPhone, můžete otestovat alternativní AppStore aplikace. Takzvaný App Store je program který spravuje a umožňuje instalaci dalších aplikací. Rozdíl spočívá hlavně v tom, že alternativní AppStore nabízí aplikace, které v předinstalovaném Apple AppStore nenajdete. Samozřejmě testovat lze i přímo úpravy a prověřit jak je na tom pověstné Apple zabezpečení.
Použitelné alternativní appstore aplikace, které jsme dokázali nainstalovat na iOS 10.3.4 jsou TaigOne, TutuApp a AppValey. S vidinou otestování jalbreaku H3lix jsme sáhli také po TweakBoxu. Dnes existuje zjevně několik verzí TweakBoxu. Jedna je prošpikována reklamou, kde zejména na slabším (starším) telefonem se prakticky k ničemu nedostanete bez toho, aby se 10x nezobrazila reklama. Které kevšemu nejde zavřít bez nutnosti aplikaci restartovat. V případku, že narazíte na „upravený“ TweakBox, raději obratem odinstalovat a stáhnout aplikaci z jiného webu.



Hodně zmiňovaná a fungující (napříč všemy iOS operačním systémy doporučovaný) úprava je Silver od AppleTech 752. Triviální a funkční. Stačí telefon přepnout do DFU módu a v tomto případě na 4 kliky provedete takzvaný iCloud bypass (tweaked RAM bootload). Použít ho lze v případě, že chcete otestovat odemčení, zamčeného telefonu pomocí funkce Find my Phone (u takzvané iCloud aktivace).

Úprava samozřejmě neodemkne část pro hovory (takzvaný cellular). K tomu je potřeba aplikovat další (pokud vím existuje pouze semi-tethered = fungujíci do restartu) úpravu.
Když hledáte úpravu pro rootnutí iOS, doporučená aplikace pro úpravy je 3uTools. Pokud se vám povede nainstalovat a spustit zejména propojení (to jest ovládač a AMD službu) čeká vás nepřeberné množství aplikací, možnost spravovat firmware, zálohy a další.

Pomocí wifi se lze k internetu připojit i po provedení iCloud bypass úpravu. A pokud se vám nechce stařičký iPhone flešovat pozpátku, lze ho využít (třeba) jako offline navigaci na kolo, místo třeba Garmin Edge 1030 :] Stačí z Apple AppStore doinstalovat aplikaci Na kole i pěšky či Phone Maps.



Jailbreak od AppleTech 752 využívá checkm8 exploit. V případě, že jailbrejkujete v operačním systému WIndows 10 a používáte funkční antivirus (ESET od NOD32) může se stát, že vám antivirový program umaže některé části aplikace :) Je potřeba přidat výjmku v nastavení ESET.
Užitečné
Otisk nebo-li fingerprint mobil počítač tablet
O počátacích úprav se dočtete na wikipedii pod heslem George Hotz.