Rozhraní linuxové příkazové řádky (CLI) zpracovává příkazy počítačového programu ve formě řádků textu. Program, který rozhraní zpracovává, se nazývá interpret příkazového řádku nebo procesor příkazového řádku. Operační systémy implementují rozhraní příkazového řádku do shellu pro interaktivní přístup k funkcím nebo službám operačního systému.
Takový přístup byl uživatelům poskytován především prostřednictvím počítačových terminálů počínaje polovinou 60. let 20. století a pokračoval v 70. a 80. letech 20. století v systémech VAX/VMS, Unix a v systémech osobních počítačů včetně DOS, CP/M a Apple DOS. Dnes se mnoho uživatelů spoléhá na grafická uživatelská rozhraní a interakce řízené nabídkami. Některé úlohy programování a údržby však nemusí mít grafické uživatelské rozhraní a mohou stále používat příkazový řádek.
Mezi alternativy rozhraní příkazového řádku patří nabídky textového uživatelského rozhraní (například IBM AIX SMIT), klávesové zkratky a různé metafory pracovní plochy soustředěné na ukazatel (obvykle ovládaný myší). Příkladem je Microsoft Windows, DOS Shell a Mouse Systems PowerPanel.
Rozhraní příkazového řádku jsou často implementována v terminálových zařízeních, která jsou schopna také textově orientovaných uživatelských rozhraní na obrazovce, která využívají adresování kurzoru k umístění symbolů na obrazovku displeje. Programy s rozhraním příkazového řádku lze obecně snáze automatizovat pomocí skriptování. Mnoho softwarových systémů implementuje rozhraní příkazového řádku pro ovládání a obsluhu. Patří sem programovací prostředí a obslužné programy.
Obsah
Zobrazení zatížení CPU Linux
Otevřete okno terminálu a zadejte následující příkaz:
top
Systém by měl reagovat zobrazením seznamu všech aktuálně spuštěných procesů. Zobrazí také údaje o uživatelích, úlohách, zatížení procesoru a využití paměti. Tento seznam se může často měnit podle toho, jak se spouštějí a dokončují úlohy na pozadí. Jedním z užitečných přepínačů je spuštění programu top s přepínačem -i:
top –i
Tím se skryjí všechny nečinné procesy a usnadní se třídění v seznamu. Chcete-li ukončit horní funkci, stiskněte na klávesnici písmeno q.
Mezi další užitečné příkazy při spuštěné funkci top patří např:
M
– seřadit seznam úloh podle využití pamětiP
– seřadit seznam úloh podle využití procesoruN
– seřadit seznam úloh podle ID procesuT
– seřadit seznam úloh podle času spuštění
Chcete-li získat nápovědu pro top, můžete za běhu stisknout písmeno h. Nebo můžete do příkazového řádku zadat následující příkaz:
man top
Zobrazí se stránka příručky pro nejvyšší příkaz.
Příkaz mpstat pro zobrazení aktivity procesoru
Mpstat je součástí softwarového balíku s názvem sysstat. Většina distribucí založených na RHEL tento softwarový balíček obsahuje.
V systémech Debian a Ubuntu je třeba nainstalovat balíček sysstat. V okně terminálu zadejte následující příkaz:
sudo apt install sysstat
Nechte proces dokončit. Pokud používáte starší (4.x nebo starší) verzi systému CentOS nebo odvozený systém Red Hat, můžete k instalaci sysstatu použít nástroj up2date:
sudo up2date install sysstat
V novějších (5.x a novějších) instalacích systémů CentOS nebo Red Hat lze sysstat nainstalovat pomocí následujícího příkazu:
sudo yum install sysstat
Po dokončení procesu můžete v terminálu použít příkaz mpstat následujícím způsobem:
mpstat
Systém zobrazí využití pro každý procesor (nebo jádro procesoru).
První řádek je sada štítků sloupců. Druhý řádek je hodnota pro každý sloupec:
- %usr – % využití CPU na úrovni uživatele
- %nice – % využití CPU pro uživatelské procesy označené jako „nice“.
- %sys – % využití CPU na úrovni systému (jádra Linuxu)
- %iowait – % využití CPU v nečinnosti při čekání na čtení/zápis na disk
- %irq – % využití CPU při zpracování hardwarových přerušení
- %soft – % využití CPU při obsluze softwarových přerušení
- %steal – % využití CPU, které je nuceno čekat na hypervizor obsluhující jiné virtuální procesory
- %guest – % využití CPU při běhu virtuálního procesoru
- %idle – % využití CPU v době nečinnosti (žádné procesy a nečekání na čtení/zápis z disku)
Do příkazu mpstat
můžete přidat přepínače.
Přepínač -P
umožňuje zadat jeden procesor, který se má hlásit:
mpstat –P 0
Tím se zobrazí zpráva pro první procesor (CPU 0).
mpstat –P ALL
Tento příkaz zobrazí celkový počet, stejně jako základní příkaz mpstat
. Vypíše také procesy podle jednotlivých procesorů.
Příkaz mpstat
pořídí pouze snímek využití procesoru.
Chcete-li pořídit sérii snímků, použijte číslo pro označení intervalu a druhé číslo pro označení počtu zpráv:
mpstat 5 7
Tento příklad vygeneruje 7 snímků, každý s odstupem 5 sekund.
sar příkaz pro zobrazení vytížení procesoru
Nástroj sar je nástroj pro správu systémových prostředků. Neomezuje se pouze na využití procesoru, ale můžete použít volbu -u ke sledování výkonu procesoru.
Use the following command to direct sar to monitor CPU usage at set intervals:
sar –u 5
Volba -u mu přikazuje zobrazit využití procesoru. Volba 5 znamená, že se má zobrazovat každých 5 sekund. To bude probíhat neomezeně dlouho. Chcete-li funkci zrušit, stiskněte klávesu Ctrl-C.
iostat Command for Average Usage
V terminálu zadejte následující příkaz:
iostat
Systém zobrazí průměrné využití procesoru od posledního spuštění. Zobrazí také vstupní/výstupní zatížení (aktivita čtení/zápisu na disk). Další informace o iostat naleznete na stránkách Linux Manual pages.
Nmon Monitoring Tool
Nmon je monitorovací nástroj vyvinutý Nigelem Griffithsem ze společnosti IBM. Chcete-li nainstalovat Nmon do Debian / Ubuntu, zadejte následující příkaz:
sudo apt install nmon
Chcete-li nainstalovat systém CentOS, zadejte následující příkaz:
sudo yum epel-release
sudo yum install nmon
Příkaz pro spuštění nmon je:
nmon
Tím se spustí nástroj a zobrazí se všechny možnosti. Chcete-li zobrazit využití procesoru, stiskněte písmeno c. Chcete-li se přepnout zpět, stiskněte znovu písmeno c. Pro zobrazení seznamu příkazů stiskněte klávesu h. Chcete-li ukončit práci, stiskněte klávesu q.
Grafické nástroje
Mnoho serverových systémů neplýtvá procesorovými cykly na grafické uživatelské rozhraní (GUI). Můžete však mít odlehčené grafické rozhraní nebo používat klientský systém Linux. Některé verze, například Ubuntu, mají integrovaný grafický monitorovací nástroj. Chcete-li spustit systémový monitor Ubuntu, zadejte do okna terminálu následující příkaz:
gnome-system-monitor
Tím spustíte aplikaci podobnou správci úloh, ve které můžete sledovat úlohy a využití procesoru. Grafické uživatelské rozhraní obvykle obsahuje aplikaci „správce úloh“ nebo „monitor systému“. Tu lze použít ke sledování využití procesoru v reálném čase.
Vizualizace

Užitečné
Text Shell command Home Assistant
Návod Command shell Linux.